Haber

Başkan Şengel’den Soruşturma İzni Açıklaması: “Gündemimizde Sosyal Belediyecilik Var”

İzmir’in Selçuk ilçesinde geçen yıl Mart ayında AKP’lilerin izinsiz astığı “Erdoğan’ı Seviyorum” yazılı afişlerin kaldırılması için soruşturma izni verilen Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel, “Elimizde Bunlara yönelik siyasi saik ve hevesler değil, şehrimizin ve insanımızın ihtiyaç ve beklentileri. Bizim gündemimizde insana ve şehre dokunan sosyal belediyecilik var” dedi.

CHP Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel, “Erdoğan’ı Seviyorum” afişlerinin izinsiz kaldırılması nedeniyle soruşturma izni verilmesinin ardından bugün açıklama yaptı. Önder Şengel şunları söyledi:

“2021 yılında dönemin AK Parti İlçe Başkanı tarafından Efes Selçuk’un çeşitli noktalarına yerleştirilen ‘Erdoğan’ı Seviyorum’ yazılı reklam görsellerini kanun gereği kaldırdığımız için İçişleri Bakanı’nın verdiği soruşturma izni Süleyman Soylu’nun Danıştay tarafından onaylanması aslında hukuka aykırı bir fiilin hukuken ortadan kaldırılmasından ibarettir.

Efes Selçuk Belediyesi ve şehrimizin gündeminde, yasaların gerektirdiği şekilde yürüttüğümüz süreçlere yönelik siyasi saik ve hevesler değil, şehrimizin ve insanımızın ihtiyaç ve beklentileri yer almaktadır.

Gıda krizi ve yoksullukla boğuşan çocuklarımız için ‘Efes Selçuk Çocuklar için Gıda Dayanışması’ ve kentimizin geçmişte ihmal edilen ihtiyaçlarına yönelik yeni projeler de dahil olmak üzere Efes Selçuk için çalışmaya devam ediyoruz. Gündemimizde insana ve kente dokunan sosyal belediyecilik var.”

NE OLDU

AKP Selçuk İlçe Başkanı Selim Girbiyanoğlu ve beraberindekiler geçen yıl mart ayında ilçenin çeşitli noktalarına “Erdoğan’ı Seviyorum” yazılı afişler asmıştı. İzinsiz asılan afişler, Selçuk Belediyesi zabıta ekipleri tarafından kaldırıldı. Gerginliğe yol açan olayın ardından Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Şengel’in talimatıyla ilçedeki tüm reklam panoları “Tek Aşkımız Atatürk’tür” yazılı kalpli Atatürk resimleriyle süslendi. Ancak AKP’lilerin şikayeti üzerine İçişleri Bakanlığı, yetkisi olmadan pankartları kaldırttığı gerekçesiyle Önder Şengel hakkında soruşturma izni verdi. Bakanlığın soruşturma izni Filiz Ceritoğlu Şengel’in itirazı üzerine Danıştay’a taşındı. İtiraz üzerine Danıştay 1. Dairesi, “Erdoğan’ı Seviyoruz” afişlerini kaldırtan ve “Tek Aşkımız Atatürk” resimleri astıran Şengel hakkında soruşturma açılabileceğine karar verdi. Önder Filiz Ceritoğlu Şengel hakkında pankartları astırdığı için 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu