Ekonomi

BM’den Rusya’ya tepki: İlhak edilen bölgelerde yapacakları seçimlerin hukuki dayanağı yok

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya’nın Ukrayna’nın ilhak ettiği Donetsk, Luhansk, Zaporizhia ve Kherson’da hafta sonu yapmayı planladığı “sözde seçimlerin” hiçbir hukuki dayanağının olmadığını bildirdi.

BM Siyasi İşler Birimi Avrupa, Orta Asya ve Amerika’dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin konuştu.

Şubat 2022’den bu yana 9 bin 511 kişi hayatını kaybetti

Jenca, “Rusya’nın BM Tüzüğü ve uluslararası hukuka aykırı olarak Ukrayna’yı işgalinin” hâlâ büyük acılara yol açtığına dikkat çekerek, Şubat 2022’den bu yana 9 bin 511 kişinin hayatını kaybettiğini, 17 bin 206 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Rusya’nın Donetsk, Luhansk, Zaporizhia ve Kherson’daki yasa dışı ilhak girişiminin üzerinden bir yılın dolmak üzere olduğunu hatırlatan Jenca, BM’nin Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yineledi.

Jenca, Rusya’nın askeri kontrolü altındaki bu bölgelerde “sözde seçimler” düzenleyeceği haberlerinin endişe verici olduğuna dikkat çekerek, “Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde yapılması planlanan sözde seçimlerin hiçbir hukuki dayanağı yok.” diye vurguladı.

“Ukrayna yasalarına uyulmalı”

Söz konusu girişimin Ukrayna’da barış ihtimalini daha da zayıflattığına işaret eden Jenca, “İşgalci güç olarak Rusya’nın” bölgelerde Ukrayna’nın maddelerine uyması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Federasyonu genelinde 10 Eylül Pazar günü Moskova ve Ukrayna’dan ilhak edilen Donetsk, Luhansk, Zaporizhia ve Kherson bölgelerinin yöneticilerinin belirleneceği yerel seçimler ve parlamento seçimlerinin yapılacağı bildirildi.

demreajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu