Ekonomi

Bakan Yumaklı: 1 milyon gıda kontrolü gerçekleştirdik

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bakanlıkta Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Yumaklı, sivil toplum kuruluşlarıyla her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti. Yumaklı, gıda güvenliği ve vatandaşların güvenli gıdaya erişimi için büyük çaba sarf ettiklerini vurguladı. “Gıda ürünlerinin güvenli üretimi ve satışına ilişkin denetimler gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimi için ekiplerimiz aralıksız çalışıyor.”dedi.

Yumaklı, beslenme kontrollerinde teknik konuların yanı sıra; Saklama koşulları, hijyen gibi hususlara da baktıklarını vurgulayan, “1 Ocak’tan bu yana toplam 1 milyon 16 bin 980 gıda denetimi gerçekleştirdik. Bu denetimlerde 12 bin 788 uygunsuzluk tespit ettik. Ayrıca üretim yaptığı tespit edilen 159 firma hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk. İnsan sağlığını tehdit eden satışlar.”söz konusu.

Rutin kontrollerin yanı sıra 81 ilde eş zamanlı sektörel kontroller de gerçekleştirdiklerini belirten Yumaklı, 21 Ağustos 2023’te başlatılan eş zamanlı kontrollerde öncelikle lokanta, lokanta, kafeterya gibi toplu tüketim yerlerinin denetlendiğini, ikinci aşama denetimlerde kasaplar, şarküteriler, bakkallar, marketler ve büfeler yer aldı. gibi gıda satış yerlerine yönelik yapıldığını hatırlattı. Yumaklı, et, süt ve yumurta üretim tesislerine yönelik 3’üncü aşama kontrollerin tamamlanmasının ardından halihazırda ekmek ve unlu mamuller üreten işletmeleri kapsayan eş zamanlı kontrollerin aralıksız devam ettiğini belirterek, sektörel bazlı kontrollerin belirlenen takvim doğrultusunda 2020 yılına kadar devam edeceğini söyledi. yılın sonu. Bakan Yumaklı, “2024 yılında vatandaşlarımızın güvenli gıda tüketimini sağlamak için 7.500 gıda denetim personelimiz ile kesintisiz olarak sahada olmaya devam edeceğiz.”dedi.

orhangazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu