Ekonomi

İngiltere bankalarına ‘faiz transferi’ uyarısı

İngiliz kontrol kuruluşu Financial Conduct Authority (FCA) tarafından yapılan açıklamada, müşterilerin birikimlerini biriktirdikleri mevduat hesaplarına gerekli faiz artışlarını yansıtmayan İngiliz bankalarının, bankaların mevduat hesaplarında “ciddi adımlarla” karşılaşabileceği konusunda uyarıda bulunuldu. geçerli ilişkiler sunamazlarsa önümüzdeki aylarda.

İngiliz basınında, bankaların İngiltere Merkez Bankası’nın tüketici ve konut kredileri için belirlediği politika faiz oranlarını hızlı bir şekilde yansıtmasına rağmen, mudilerin hesaplarında bu güncellemenin oldukça geç yapıldığına dair haberler yer aldı.

Açıklamada, bankaların İngiltere Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarının tüketicilerin mevduat hesaplarına ne kadar hızlı yansıdığını takip edecekleri, konu ile ilgili bir araştırma ve sonuçlarının yakında kamuoyu ile paylaşılacağı vurgulandı.

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 8,7 ile sabit kalmasının ardından BoE, politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,50’den yüzde 5’e çıkardı.

Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 5’ten son 15 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25’e yükseltmesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu