Teknoloji

Sonsuza kadar havada kalabilen drone’lar geliyor

Drone teknolojisinin her geçen gün gelişmesi, firmaların bu teknolojiyi daha yaygın hale getirerek birçok alanda kullanmalarını sağlıyor.

Örneğin kargo firmaları drone kullanarak hızlı ve güvenli teslimat yapmak için çalışıyor.

Bugün drone teknolojisindeki en büyük engel, son derece kısa yayın süresidir. Askeri amaçlar için geliştirilen drone’lar için saatlerce sürse de bireysel amaçlar için geliştirilen drone’lar yaklaşık yarım saat havada kalabiliyor.

Sonsuza kadar insansız hava aracı uçurabilecek Çin’den hareket

Çin’in Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi’ndeki (NPU) bilim adamları, insansız hava araçlarını sonsuza kadar gökyüzünde uçurmanın yollarını arıyorlar. Araştırmacılar sonsuza kadar havada kalmak için lazerle çalışan drone geliştirdiler.

Çin dahil birçok ülke, anti-drone silahı olarak güçlü lazer sistemleri geliştiriyor. Ancak Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi’nden (NPU) Profesör Li Xuelong ve meslektaşları, drone-lazer bağlantısına başka bir açıdan yaklaştı.

Bilim adamları, bir dronun ışık gücünü elektriğe dönüştüren bir fotoelektrik dönüşüm modülü ile donatılması durumunda, yüksek güçlü bir lazer ışınının onu yalnızca takip etmekle kalmayıp uzaktan da çalıştırabileceğini söylüyor.

Kablosuz güç iletimi sayesinde, dronlar sonsuza kadar yüzey lazer sistemleri tarafından çalıştırılabilir.

Bilim adamları, bu tür bir teknolojinin insanları kurtarmak için sürekli uçmasını gerektiren sel, deprem gibi acil durumlarda son derece değerli olacağına dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu